Jautājumi par suņiem

Jautājumi par suņiem

Jautājumi un atbildes par suņiem un viņu ēdināšanu.

 

Kāpēc mans suns ēd zāli?
Uz šo jautājumu nav viennozīmīgas atbildes. Taču ir zināms, ka suņiem garšo lietas ar noteiktu aromātu, tāpēc dažus suņus var ieinteresēt arī svaiga zāle, vai iespējams, zāle ar cita suņa urīna aromātu. Pēc zāles ēšanas suņi parasti vemj. Var domāt, ka ēdot zāli, suņi apzināti izraisa vemšanu, bet tam nav pietiekami spēcīgu pierādījumu. Taču ir pilnīgi skaidrs, ka zāles ēšana nekādā gadījumā nekaitē dzīvnieka veselībai. Zāle satur celulozi, kuru nespēj pārstrādāt suņa kuņģis. Tā nesagremotā veidā virzās pa zarnu traktu, līdz tiek izvadīta no organsima kopā ar fēcēm. 

Uz augšu →

 

Kāpēc mans suns pēkšņi atsakās no barības?
Atteikšanās no barības var norādīt uz gremošanas traucējumiem. Lai noskaidrotu vairāk, jums būtu jāapskata suņa izkārnījumi un jāpavēro dzīvnieka uzvedība, jo dažādas izmaiņas var norādīt uz veselības pasliktināšanos. Ja radušās šaubas, konsultējieties ar veterinārārstu. Protams, ka atteikšanās no barības ne vienmēr norāda uz slimības sākumu, situācijai var būt vairāki citi iemesli:
•    Sāpes mutes dobumā, kaklā vai smaganās un zobos
•    Ir mainījies barības sastāvs vai kvalitāte
•    Barība ir nepareizi uzglabāta
•    Ja barībai, ar kuru ēdiniet suni, nav stabila un nemainīga recepte un tai bieži atšķiras iepakojums, var gadīties, ka garšas īpašību atšķirības ir pārāk lielas, lai būtu sunim pieņemamas.

Uz augšu →

 

Pastaigas laikā mans suns mēdz apēst barības atkritumus no zemes. Vai tādā gadījumā man jāsamazina barības porcija mājās? 
Dažiem suņiem ir izcili laba oža, un tāpēc viņi pastaigu laikā uzlasa dažādus pārtikas atkritumus. Pastaigas laikā uzņemto daudzumu nav iespējams noskaidrot, tāpēc ir neiespējami aprēķināt, cik daudz sunim paredzētās barības tie aizstātu. Visdrošākā un nekaitīgākā barība jūsu sunim ir tā, kuru dodat viņam mājās paši, tāpēc centieties novērst jebkuru iespēju apēst nezināmas lietas. Lai to nodrošinātu, vislabāk, pirms pastaigas paēdināt suni mājās, vai paņemt līdzi barību no mājām, ko izmantosiet kā kārumu par labu uzvedību pastaigas laikā. Tādā gadījumā, saprotams, jūs attiecīgi samazināsiet barības porciju mājās.

Uz augšu →

 

Parasti man suns dabiskās vajadzības nokārtoja ārā. Kāpēc tagad viņš sāk nokārtoties mājās?
Ja suns tā nekad nav darījis un pēkšņi sāk uzvesties citādi, noteikti apmeklējiet veterinārārstu. Ārsts noskaidros, kas ir šādas situācijas iemesls — slimība vai uzvedības problēma. Visādā gadījumā, veterinārārsts noteikti palīdzēs sakārtot situāciju. Iespējams, dzīvnieks pats apzinās, ka uzvedība ir nepieņemama un pārdzīvo, īpaši tad, ja pie vainas kāda slimība. Ja veterinārārsts diagnosticēs urīnceļu infekciju, gremošanas trakta saslimšanu, hormonālas izmaiņas, urīnpūšļa akmeņus, ginekoloģisku infekciju - jūsu sunim būs nepieciešama atbilstoša ārstēšana. 

Uz augšu →

 



Manam sunim ir sauss un silts degungaliņš. Vai viņš ir slims? 
Pretēji vispārpieņemtajam uzskatam, suņa veselību pēc degungala temperatūras noteikt nevar! Protams, kad suns ir slims - viņam paaugstinās ķermeņa temperatūra, un tad degungals kļūst sauss. Taču, kad suns ir vesels, viņa deguntiņš var būt gan auksts, gan silts, gan mitrs, gan sauss. Visdrošākais veids, kā noskaidrot vai dzīvnieks nav slims – ir izmērīt viņam temperatūru.


Uz augšu →

 

Kāpēc mans suns ēd cilvēku izkārnījumus?
Apkārtējo pasauli suņi izzina, apgūst un atceras ar maņu orgānu palīdzību. Jo spēcīgāks priekšmeta aromāts, jo vairāk tas interesē suni. Dzīvnieka īpašnieks ir šokā, atklājot, ka viņa mīlulis tiecas apēst izkārnījumus (dažreiz pat savus). Šādas uzvedības iemesli nav zināmi. Daži uzskata, ka tādā veidā dzīvnieks cenšas kompensēt kādu atsevišķu vielu trūkumu organismā. Citi domā, ka šādi suns cenšas „novākt” konkurējošu suņu klātbūtni, vai slēpj pats savas „pēdas”.  Vienīgais, ko apgalvosim droši – šāda uzvedība ir normāla un nekādā ziņā nav bīstama sunim. Drīzāk, šis ieradums nav pieņemams saimniekam. 

Uz augšu →

 

Kāpēc nepieciešams kastrēt/sterilizēt suņus?
Suņi, tāpat kā visi citi dzīvnieki, instinktīvi tiecas turpināt savu sugu. Un tas ir tik dabiski. Šo instinktu aktīvu uztur dzimumhormoni – kā suņiem, tā kucēm. Brīvā dabā dzīvojošie dzīvnieki (arī vilki, piemēram) vairojas saskaņā ar dabiskajiem ritmiem, taču, šāda nekontrolēta vairošanās nav pieļaujama mājas dzīvniekiem. Ar ķirurģiskas procedūras palīdzību tiek novērsta gan vēlme, gan spēja vairoties. Var liekties, ka šāda rīcība ir cietsirdīga, taču bieži vien tas ir labāks risinājums nekā mūžīgā cīņa ar dzīvnieku, kavējot viņa dabiskās tieksmes. Ja neplānojat izmantot suni vaislas darbam, vislabāk konsultējieties ar veterinārārstu par iespējām sterilizēt/kastrēt dzīvnieku. 

Uz augšu →


Kāpēc mans suns tik bieži kasās?
Kasīšanās ir viena no suņa dabiskās uzvedības izpausmēm. Lai gan, ir vērts pavērot dzīvnieku uzmanīgāk, ja suns kasās tik ļoti, ka apmatojumā sāk veidoties nokasīti, kaili laukumi, vai uz ādas parādās sarkanas pūtītes, apsārtuši sausi vai mitrojoši laukumi. Niezes cēloņi ir visdažādākie: blusas, ērces, utis, bakteriāla ādas infekcija, mikroskopiskās ādas sēnītes, kailā ēde, barības alerģija, inhalācijas vai kontaktalerģija. Noskaidrot īsto niezes iemeslu nav viegli, bet tas ir svarīgi, lai uzsāktu pareizu ārstēšanu. Tātad, ja novērojat pārāk intensīvu apmatojuma laizīšanu, kodīšanu vai kasīšanos – konsultējieties ar veterinārārstu!

Uz augšu →

 

Kas jādara, lai mana suņa svars samazinātos?
Tāpat kā cilvēkiem, arī suņiem var konstatēt lieko svaru. Iemesli līdzīgi. Ja suns dienas laikā uzņem vairāk enerģijas nekā patērē – neizmantotā enerģija uzkrājas tauku rezerves veidā. Ja vēlaties, lai suņa svars krītas – rīkojieties pretēji: dodiet nedaudz mazāk kaloriju, nekā sunim nepieciešams, un organisms sāks izmantot uzkrātās rezerves, tāpēc svars pakāpeniski samazināsies, līdz sasniegs vēlamo. Visvieglāk to izdarīt ar atbilstošas kvalitatīvas barības palīdzību, kura paredzēta svara mazināšanai dzīvniekam nekaitīgā veidā. Tāda barība satur mazāk kaloriju, un tajā pašā laikā apgādā organismu ar visu nepieciešamo veselības uzturēšanai, tāpēc ēdot šādu barību, suns jutīsies labi. Lai veiksmīgi īstenotu svara samazināšanas programmu, jāierobežo kārumu lietošana, kā arī dzīvnieka pacienāšana „no saimnieku galda”, bet fiziskā slodze pakāpeniski jāpalielina. Ja visu paveiksiet pareizi (diēta, aktivitātes), suns visai drīz atgūs formu, būs dzīvespriecīgāks, aktīvāks un sabiedriskāks.   

Uz augšu →


Manam sunim drīzumā paredzēta operācija, pēc kuras, kādu laiku viņam būs apgrūtināta ēšana. Kā rīkoties?
Sunim visu laiku ir labi jāēd. Taču īpaši svarīgi tas ir pēcoperācijas periodā un slimību laikā. Protams, pēc operācijas, vai slimojot apeltīte pasliktinās. Tas nozīmē, ka barībai jābūt īpaši veselīgai un garšīgai. Šādiem gadījumiem piemērota ir barība konservos (pastēte). Piemēram, īpašā barība atlabšanas laikam. Lai barību padarītu vēl patīkamāku, samitriniet to ar siltu ūdeni.  Ja suns nespēj nostāvēt, lai paēstu no bļodiņas, barību piedāvājiet no karotītes vai izmantojiet šļircīti. Precīzākus ieteikumus saņemsiet veterinārajā klīnikā.

Uz augšu →

 

Vai taisnība, ka suņiem jāēd daudz gaļas, jo tie cēlušies no vilkiem?         
Nē. Suņa gremošanas trakts spēj pārstrādāt un izmantot gan dzīvnieku izcelsmes, gan augu valsts barību. Suņi, tāpat kā cilvēki, ir visēdāji. (Kaķu barībai obligāti jāsatur gaļa!) Ja suņu barība ir profesionāli sastādīta un labi sabalansēta, iespējams iztikt arī bez gaļas. Taču gaļa vienmēr tiks uzskatīta par izvēles produktu, jo ir labs koncentrēts olbaltumvielu, minerālvielu un vitamīnu avots. Gaļa nodrošina arī ar enerģiju un uzlabo dzīvnieku barības garšas īpašības. Tātad – loģiski, ka suņu barības izgatavošanā tik izmantota arī gaļa.

Uz augšu →

 

Kāpēc manam sunim ir nepatīkama elpa?
Suņiem dažreiz ir nepatīkama elpa, kas nav pieņemama cilvēkiem, jo īpaši, ja nākas uzturēties ciešā kontaktā ar dzīvnieku. Lai gan, nepatīkamā smaka var norādīt arī uz ļoti nopietnām saslimšanām.
•   Nepatīkamās elpas cēlonis var būt inficēts lūpu kroku ādas iekaisums.
•   Biežākais cēlonis ir infekcija mutes dobumā – iekaisušas smaganas, inficētas brūcītes vai barības paliekas zobu spraugās vai rīklē.
•    Nepatīkamo elpu var radīt kuņģa skābe un/vai kuņģī esošā barība.
Lai saprastu, kas ir nepatīkamās elpas cēlonis, paņemiet vates kociņu un parīvējiet ar to sunim lūpu iekšpusi un smaganas, tad paostiet kociņu. Ja skaidrībā netiekat, vai domājat, ka sunim nepieciešama ārstēšana – apmeklējiet veterinārārstu.

Uz augšu →

 



Vai tas nav slikti, ka mans suns ēd kaķu barību?
Tā kā suņi ir visēdāji, parastā kaķu barība viņiem nekādā veidā nevar kaitēt. Lai gan ir vērts zināt, ka kaķu barība ir kalorijām bagātāka, nekā regulārā suņu barība. Daži gabaliņi kaķu barības noteikti nekaitēs, taču uzmanieties no tā, ka suns regulāri mielojas ar kaķu barību, jo var rasties liekā svara problēma. Taču noteikti nepieļaujiet, ka suns tiek pie ārstnieciskās kaķu barības.  


Lasiet arī:  Vai tas nav slikti, ka mans kaķis ēd sunim paredzēto barību?

Uz augšu →